Kako svoj generator učiniti tihim (jednostavni savjeti i trikovi)

Kako svoj generator učiniti tihim (jednostavni savjeti i trikovi)

Sadržaj

Generator je vrlo korisna stvar. Bilo da kampirate ili koristite generator kod kuće, stalna buka generatora može biti vrlo neugodna. Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da utišate svoj generator tako da ga možete koristiti kad god i gdje god želite bez stvaranja buke.

Pročitajte ove jednostavne savjete i trikove kako bi vaš generator bio tiši.

kako da utišate generator

Zašto je generator tako glasan?

Budući da su generatori u suštini motori, oni su glasni. Kada se posmatraju izvori buke generatora, dva najvažnija su motor i izduvni gas.

motor

Motor generatora je njegov izvor mehaničke energije. Koristi gorivo, kao što je benzin, za pogon klipova povezanih na alternator. Međutim, ne moramo ulaziti duboko u zamršen rad motora generatora.

Ono što nam je važno je vrsta zvuka koji proizvodi motor generatora. Ovo je zvuk udara jer je otpadna energija generatora kinetička energija (vibracija). Ove vibracije ulaze u okolnu strukturu kroz generator i u pod kroz njegove noge.

Izduv

Izduvni gasovi generatora se uglavnom koriste za pražnjenje izduvnih gasova, ali mogu proizvesti i zvuk. Ovi zvukovi dolaze od plinova pod visokim pritiskom unutar motora. Dok izlazi kroz auspuh, zvuči kao prskanje.

Kada motor proizvodi zvuk udara, izduvni gasovi iz generatora proizvode zvuk u zraku.

Kako utišati generator?

Evo nekoliko savjeta kako da vaš generator bude tih i živi i miran život.

1. Okrenite izduvnu cijev od sebe

Kada koristite generator, prva stvar koju treba imati na umu je lokacija generatora, posebno auspuh generatora.

Ovu stranu generatora uvijek držite dalje od svog kampa. Kod nekih modela generatora moguće je usmjeriti izduvnu cijev prema nebu. Bilo koja od ovih pozicija će usmjeriti buku direktno iz auspuha od vas.

2. Postavite generator dalje od sebe

Sljedeća stvar koju treba zapamtiti je koliko je blizu sebe. Ovaj položaj je jedan od najvažnijih faktora u osiguravanju tišine pri korištenju generatora.

Većina marki generatora će prikazati ocjenu decibela za taj određeni model. Ovi nivoi decibela se obično mjere oko 7 metara od generatora koji radi. Dakle, ako želite raditi u tom rasponu decibela, dobro pravilo je da držite generator najmanje 20 stopa od sebe.

3. Postavite generator na meku površinu

Još jedan važan faktor koji treba uzeti u obzir kada smišljate kako utišati generator je površine na koji ćete ga postaviti dok radi. Nakon što pronađete pravu udaljenost za postavljanje generatora, poželjet ćete biti sigurni da ga postavljate na površinu koja prigušuje buku, a ne pojačava je.

Najbolje je izbjegavati sve tvrde površine. Stoga nemojte postavljati generator na beton, drvo ili asfalt, jer će ove površine samo dodati buku.

Često, ako kampujete, zemlja ili trava su najbolje i jedine opcije za postavljanje generatora. Pretpostavimo da ste u situaciji bez mekšeg tla za postavljanje generatora. Šok jastučići su ovdje odlično rješenje. Antivibracioni jastučići su obično gumeni i pomažu u prigušivanju vibracija i buke iz generatora. U skladu sa ovim pristupom, i manje skupim, je upotreba stopala koji apsorbuju udarce, što je takođe dobra ideja.

4. Stvaranje zvučno izoliranog okruženja za vaš generator

Da biste značajno smanjili buku koju proizvodi vaš generator, razmislite o tome stvaranje zvučno izoliranog okruženja. Ova metoda kombinira korištenje akustičnog pokrivača, deflektora zvuka i zvučno izolirane kutije generatora.

  • Zamotajte generator u akustično ćebe: Počnite umotavanjem vašeg generatora u posebno dizajnirano akustično ćebe. Ovi pokrivači su napravljeni od materijala koji upija zvuk koji može efikasno prigušiti izlaznu buku.
  • Koristite deflektore zvuka: Zatim uključite deflektore zvuka u svoje postavke. Ovi deflektori funkcionišu tako što preusmjeravaju zvučne valove dalje od vašeg životnog ili radnog prostora, smanjujući na taj način uočenu buku.
  • Napravite zvučno izoliranu generatorsku kutiju: Za najbolje rezultate, stavite umotan i skretan generator u zvučno izolovanu kutiju generatora. Ova kutija se može izraditi korištenjem različitih materijala za zvučnu izolaciju i treba imati odgovarajuću ventilaciju kako bi se spriječilo pregrijavanje.

Kombinacijom ove tri metode možete stvoriti mirnije okruženje tako što ćete značajno smanjiti buku koju proizvodi vaš generator. Zapamtite, dok to radite, važno je osigurati da je generator još uvijek adekvatno ventiliran i dostupan za punjenje goriva i održavanje.

5. Nadogradite svoj prigušivač

Smanjenje buke generatora može značajno poboljšati udobnost vašeg okruženja, a jedan efikasan način da se to postigne je kroz poboljšanje kvaliteta prigušivača.

Prigušivač igra ključnu ulogu u kontroli buke koju proizvodi izduvni sistem generatora. Dizajniran je da bezbedno usmerava izduvne gasove, dok istovremeno smanjuje zvuk koji proizvodi gas pod visokim pritiskom koji izlazi iz motora.

Nadogradnja ili poboljšanje prigušivača vašeg generatora može smanjiti buku za otprilike 10-12 decibela. To se može postići zamjenom postojećeg prigušivača kvalitetnijim ili dodavanjem prigušivača da dodatno priguši zvuk.

Međutim, pobrinite se da ste dobro razumjeli njihovu instalaciju, inače možete blokirati protok ispušnih plinova.

6. Provjerite ventilator za hlađenje

Generator ima ugrađen ventilator za hlađenje kako bi se spriječilo pregrijavanje motora. Iako ne stvara primjetnu buku, ventilatori za hlađenje i dalje stvaraju buku iz generatora.

Zbog toga su noviji generatori napravljeni sa tehnologijom hlađenja tekućinom. Generatori sa tečnim hlađenjem obično su tiši i bolje održavaju motor generatora hladnim i dobro provetrenim.

7. Redovno održavanje

Redovno održavanje i čišćenje generatora takođe može doprineti smanjenju buke. Dobro održavan generator radi uglađenije i tiše. To uključuje redovnu zamjenu ulja, zamjenu filtera i osiguravanje da su svi dijelovi u dobrom radnom stanju.

8. Kupite novi generator

Ovo je očigledno rješenje, ali funkcionira. Opće pravilo za mehaničke uređaje je da je novije općenito bolje.

Koliko je prošlo od kada ste zamijenili generator? Možda je vrijeme za nadogradnju ako je prošlo više od deset godina.

Ali, razmislite i o veličini generatora koji vam je potreban. Što više energije može proizvesti vaš generator, to će stvarati više buke. Trebali biste odmjeriti količinu energije koja vam je potrebna, količinu buke s kojom ste u redu i koliko ste spremni potrošiti na generator.

Kod generatora veće nije uvijek bolje, uprkos činjenici da je to čest slučaj. Osim težine, veći generatori su obično bučniji. Stoga, da biste smanjili nepotrebnu buku, držite se odgovarajućeg raspona snage prilikom kupovine novog generatora.

Još bolje, odlučite se za BISON inverter generator ako možete. BISON inverter generatori su posebno dizajnirani da imaju veću izlaznu snagu, dok su tiši od ostalih modela. Međutim, ovi generatori su generalno skuplji jer imaju najbolje od oba svijeta.

konačne misli

Nadamo se da će vam neki od ovih savjeta pomoći da vaš generator bude tiši. Kupovina novog generatora je najlakši i najefikasniji način da vaš generator bude tiši. Ako odlučite da napravite kutiju, razmislite o dodavanju više slojeva zvučne izolacije kako biste osigurali efikasno smanjenje buke.

Koju god metodu odaberete, samo provjerite da li generator i dalje radi! Ako vam je potrebna dodatna pomoć oko utišavanja generatora, možete nas kontaktirati na mreži. BISON-ov stručni tim je uvijek spreman pomoći.

Najčešća pitanja o utišavanju vašeg generatora

Da, auspuh generatora se može produžiti pričvršćivanjem prilagođene produžne cijevi za ispuh.

Inverterski generatori rade s različitim kapacitetima opterećenja, koji se mogu ubrzati ili usporiti ovisno o opterećenju.

Ukupni nivo decibela generatora zavisi od mnogih faktora, ali možete očekivati ​​da bude između 60dB i 100dB. Standby generatori su općenito tiši od prijenosnih generatora, uglavnom zato što su teži i veći, što je jednako manjoj emisiji buke.

Osim veličine i tipa, morate uzeti u obzir i kvalitet izrade. Dok vrhunski generatori i dalje mogu proizvoditi buku, generatori nižeg kvaliteta će gotovo uvijek biti glasniji. To je zato što su dijelovi lošiji, što znači da su skloniji vibracijama.

Konačno, bilo bi najbolje da uzmete u obzir i izlaznu snagu generatora. Generator od 50 kW može proizvesti oko 85 dB zvuka, dok generator od 1,500 kW može proizvesti do 105 dB zvuka.

Ukratko, nivo buke generatora ima značajan uticaj. Ali, najvažnije je da ćete želeti da utišate generator ako mislite da je preglasan.

Related Posts

Ne možete dobiti dovoljno?

Pretplatite se na ekskluzivne ponude i novosti o novim dolascima