Početna / Vijesti

Kako radi generator

Kako radi generator

Sadržaj

Kada nema pristupa glavnoj električnoj mreži ili tokom krize, generatori su neophodni za snabdevanje rezervnom energijom. Ovi pouzdani uređaji se često koriste u stambenim objektima, na radnim mjestima i u preduzećima kako bi se osigurala konstantna opskrba električnom energijom. Ali da li ste ikada razmišljali o mehanizmu generatora? Ovaj članak će ispitati interne operacije generatora i objasniti kako on funkcionira.

Šta je generator?

Generator, često poznat kao električni generator, je uređaj koji pretvara mehaničku energiju u električnu energiju. Sastoji se od više komponenti koje rade zajedno kako bi proizvele električnu energiju. Kada je primarno napajanje isključeno ili nedostupno, generatori se prave da nude privremenu ili prenosivu električnu energiju.

Različiti tipovi generatora

Inverterski generatori i konvencionalni generatori su dvije glavne kategorije generatora.

Standardni generatori

Konvencionalni generator je najpopularniji tip. Sastoje se od motora, alternatora, regulatora napona i sistema za gorivo. Benzin, dizel, TNG ili prirodni gas samo su neka od goriva koja se mogu koristiti za napajanje ovih generatora.

Generatori pretvarača

Inverterski generatori su napredniji i efikasniji tip generatora. Oni koriste elektronska kola za pretvaranje generirane energije u čišći i stabilniji oblik. Inverterski generatori poznati su po svom tihom radu i efikasnosti goriva, što ih čini idealnim za kampovanje, događaje na otvorenom i osjetljive elektronske uređaje.

8 Osnovnih komponenti generatora

dijelovi generatora

Moderni električni generatori mogu se razlikovati po veličini i primjeni, ali njihov unutrašnji rad je općenito isti u svim segmentima. Osnovne komponente električnog generatora uključuju:

  • okvir: Okvir sadrži i podržava komponente generatora. Omogućava ljudima bezbedno rukovanje generatorom i štiti ga od oštećenja.
  • Motor: Srce generatora koji kuca je njegov motor, koji pretvara gorivo u mehaničku energiju. Benzin, dizel, propan ili prirodni gas mogu se koristiti za napajanje različitih tipova generatora.
  • Alternator: Alternator je odgovoran za pretvaranje mehaničke energije u električnu energiju. Naizmjenična struja (AC) proizvodi se kombinacijom rotora i statora.
  • Sistem goriva: Zadatak snabdijevanja motora benzinom pada na sistem goriva. Cijevi za gorivo, pumpa za gorivo i rezervoar za gorivo su dio toga. Specifikacije generatora određuju vrstu goriva koja će se koristiti.
  • izduvni sistem: Dizelski i benzinski motori ispuštaju izduvne gasove koji sadrže otrovne hemikalije. Izduvni sistem bezbedno upravlja i odlaže ove gasove kroz cev od gvožđa ili čelika.
  • Regulator napona: Regulator napona osigurava da generator proizvodi konzistentan i stabilan izlazni napon. Reguliše električni izlaz kako bi se spriječilo oštećenje povezanih uređaja ili uređaja.
  • Punjač za baterije: Generatori se oslanjaju na bateriju za pokretanje. Punjač baterije je odgovoran za održavanje baterije napunjenom osiguravajući napon plivajućeg napona od tačno 2.33 volta po ćeliji.
  • Kontrolna tabla: Upravljačka ploča se nalazi na vanjskoj strani generatora i sadrži više mjerača i prekidača. Karakteristike se mogu razlikovati ovisno o generatoru, ali kontrolna ploča obično uključuje starter, kontrolne mjerače motora i frekventni prekidač.

Kako radi generator?

Generatori rade na elektromagnetnoj indukciji. Sada, zaronimo u korak po korak proces rada generatora.

Korak 1: Opskrba gorivom

Punjenje goriva u motor generatora je prva faza. Spremnik za gorivo drži gorivo, koje se ili ručno dolijeva ili je povezano s vanjskim dovodom goriva.

Korak 2: Pokrenite motor

U zavisnosti od dizajna generatora, motor se pokreće kada je dovod goriva spreman pomoću užeta, ključa za paljenje ili dugmeta. Potencijalna energija u benzinu se zatim pretvara u mehaničku energiju kada motor počne da radi.

Korak 3: Mehanička snaga

Osovina koja se okreće prenosi mehaničku energiju od motora do alternatora. Rotor alternatora se okreće unutar statora dok motor okreće osovinu, stvarajući magnetsko polje.

Korak 4: Električna energija

Električna struja se indukuje u namotajima statora obrtnim magnetnim poljem alternatora. Izmjenična struja (AC) je naziv za električnu struju koju generiše alternator. Regulator napona se tada koristi za transformaciju izmjenične struje u željeni napon.

Za šta se koristi električni generator?

Generatori imaju širok spektar primjena, uključujući:

  • Pružanje rezervnog napajanja tokom nestanka struje
  • Napajanje gradilišta i događanja na otvorenom
  • Podrška kritičnim sistemima u bolnicama i data centrima
  • Omogućavanje života na daljinu i van mreže
Generatori su bitne mašine koje obezbeđuju rezervno napajanje kada je to najpotrebnije. Možete odabrati najbolji generator za svoje potrebe tako što ćete biti dobro informisani o tome kako generator radi. Generatori su prilagodljivi uređaji koji pružaju stalan izvor napajanja, bilo da vam je potrebna rezervna energija za vašu kuću, ured ili aktivnosti na otvorenom.

Najpopularnije objave

PITANJA?
KONTAKTIRAJTE NAS DANAS.

kupiti?

Related Posts

Ne možete dobiti dovoljno?

Pretplatite se na ekskluzivne ponude i novosti o novim dolascima